پرتقال

مجتمع سورتینگ و سردخانه حنیف آماده سورت، بسته بندی و نگهداری انواع مرکبات (پرتقال) می باشد.

منشاء پرتقال

پرتقال از بخش های جنوب شرق آسیا مانند چین و منطقه ی آسام در هند منشاء گرفته است که از 2500 سال قبل از میلاد این درخت را کشت می کردند. برای هزاران سال، پرتقال (انواع ترش) تنها توسط مردم جنوب شرق آسیا مصرف می شد، در حالی که مردم شرق مدیترانه، یونان، ایتالیا و دیگر بخش های جهان از مزه ی خوب این میوه بی اطلاع بودند.

تاریخچه ی پرتقال

در قرن اول بعد از میلاد، رومیانی که به دنبال غذاهای عجیب و غریب بودند، توسط سفر به هند درختان پرتقال کوچک را به رم وارد کردند. با این حال، با سقوط رم در قرن پنجم بعد از میلاد، کشت و واردات پرتقال برای قرن ها متوقف شد. علاوه بر رم، حتی شمال آفریقا نیز در قرن اول میلادی پرتقال را به کشور خود وارد کردند. در زمان پیروزی آن ها در قرن هشتم بر اسپانیا، مسلمانان بومی شمال آفریقا پرتقال را همراه با خود به اسپانیا وارد کردند و این میوه را به این کشور معرفی کردند. در هنگام سلطنت ملکه ویکتوریا، پرتقال به انگلیس وارد شد.
از آن به بعد، پرتقال در بسیاری از مناطق دیگر به روش های مختلفی وارد شد. کریستف کلمپ بذور پرتقال را در سال 1493 در تمام طول اقیانوس اطلس با خود حمل کرد و از جزایر قناری به هائیتی برد و در آن جا باغ های پرتقال احداث کرد. در سال های 1516 و 1518 پرتقال به ترتیب به کشورهای پاناما و مکزیک معرفی شد. در همان زمان، برزیل نیز شروع به کشت درختان پرتقال کرد. در این کشور بیشتر ارقام ترش پرتقال کشت می شد و در آن زمان تعدادی مناطق هنوز دسترسی به ارقام شیرین پرتقال نداشتند.