پسته

مجتمع سورتینگ و سردخانه حنیف آماده نگهداری پسته می باشد.

ريشه زائى درخت پسته ایرانی:
ریشه درخت پسته ایرانی به صورت محورى و عمودى است و تا عمق بيش از دو متر داخل خاك فرو مى رود. قدرت توليد ريشه فرعى در درخت پسته ایرانی خيلى ضعيف است و هر گاه انتهاى ريشه اصلى قطع شود درخت پسته خشك شده و از بين مى رود. درخت پسته ایرانی عادت به رشد عمودى دارد. مبدأ درختان پسته محدوده اى در قلمرو ايران بوده است.

پسته ایرانی دانه اى كه خندان به بار مى آيد:
روش تكثير پسته ایرانی از طريق كاشت دانه و ايجاد نهال است و پسته گياهى است كه از ديرباز در ايران كشت و پرورش داده شده است.

روش هاى مختلف كاشت نهال پسته ایرانی شامل:
o    كاشت در زمين اصلى
o    كاشت در خزانه
o    كاشت در كيسه هاى پلاستيكى و…

پسته ايرانی به روش سنتى تا به امروز:
در گذشته پسته ايرانی به روش سنتى پوست گيرى، خندان و خشك مى گرديد ولى در حال حاضر در كارگاه ها و كارخانه ها به صورت كاملا مكانيزه انجام مى گردد.

تقويت عمومى بدن با مغز پسته ایرانی:
مغز پسته كه قسمت خوراكى پسته را تشكيل مى دهد به رنگ سبز با پوسته ظريف قهوه اى كم رنگ است كه احتياج به برداشتن اين پوسته قبل از خوردن نمى باشد.

مغز پسته داراى طبيعت گرم مى باشد و به عنوان يكى از خوراكى هاى مطبوع و مفيد و نيرو بخش از زمان هاى دور مورد استفاده انسان قرار گرفته و بعدها در تركيب بعضى خوراكى ها وارد شده است. مغز پسته براى تقويت عمومى بدن تجويز شده و به عنوان يك ماده مولد خون و محرك نيروهاى فعال بدن معرفى شده است.

خانواده پسته ایرانی!
پسته اوحدى: يكى از گسترده ترين و معروف ترين انواع پسته ایرانی محسوب مى شود كه شكل فندق را دارد و آن را پسته فندقی نيز مى گويند.

پسته كله قوچى: درشت ترين نوع پسته ایرانی مى باشد و بيشترين شهرت آن به خاطر اندازه ظاهرى آن است.

پسته احمد آقايى: اين نوع پسته علاوه بر درشتى و اندازه آن از نظر داشتن طعم با ساير پسته ها متفاوت بوده و داراى شكل بادامى است.

پسته اكبرى: مشخصه اين نوع پسته شكل بادامى كشيده و درشت مى باشد.

پسته قزوينى: اين نوع از پسته ایرانی داراى مغز سبز بوده و عمدتا به صورت مغز به فروش مى رسد و بيشتر در شيرينى پزى از آن استفاده مى شود.

مغز پسته: مغز پسته كه عمدتا از پسته هاى دهن بسته تهيه مى گردد و در صنايع شيرينى پزى، بستنى، شكلات سازى و ساير مواد غذايى استفاده مى گردد. مغز پسته داراى چند درجه است: سبز خيلى تيره، سبز تيره، سبز روشن و سبز خيلى روشن.

پسته: یک نوع آجیل سبز و روشن است که باعث میشود همه چیز شادتر به نظر برسد. در بعضی کشور ها به عنوان میوه ی خوشحال یا خندان شناخته میشود. در واقع وقتی پوسته ی سفت آن باز میشود، شکل خندان به خود میگیرد. ولی این میوه خواصی بیشتر از شکل خوبش دارد. پسته یک نیروگاه مواد مغذی است، و حتی یک قهرمان جهانی.نام انگلیسی پسته، در حقیقت از زبان فارسی گرفته شده است. همچنین به نام بادام سبز نیز شناخته میشود. پسته در واقع با فرهنگ ایرانی در هم آمیخته است و تقریبا در تمام جنبه های زندگی ایرانی حضور دارد.پسته در تمام داستان ها، ادبیات، باور ها، سنت ها و نیز مراسم هایی نظیر نوروز و شب یلدا نقش مهمی دارد. حتی در عروسی ها و مراسم های ترحیم نیز استفاده میشود.

این میوه میتواند در شرایط آب و هوایی بسیار سخت مانند زمستان های بسیار سرد و تابستان های خیلی گرم کشت شود. این دما در تابستان میتواند بین منفی 15 درجه تا 45 درجه سلسیوس متغیر باشد به همین دلیل است که مناطق بیابانی برای رشد آن مناسب است. در حال حاضر ایران در لیست تولید کنندگان پسته با کیفیت بالا در صدر قرار دارد با تولید 400 هزار تن پسته. تحقیقات نشان میدهد که بیشتر از شصت درصد پسته ها در تولید بستنی و گز استفاده میشود. پسته به صورت بو داده نیز مصرف میشود.این میوه ی خشک دارای خواص بسیاری برای سلامتی است که یکی از آن ها کاهش کلسترول خون در بدن است. پسته ها حاوی آنتی اکسیدان هستند که برای سلول های پوستی مناسب است. بیشترین ویتامینE  در دانه هایی یافت میشود که چندین خاصیت دارند.

در حال حاضر ایران با تولید چندصد هزار تن محصول باکیفیت در صدر لیست تولید کنندگان پسته قرار دارد. پسته ی ایرانی مزایای متعددی دارد که آن را از رقبا متمایز میکند. چهار نوع پسته ی اصلی برای مشتریان وجود دارد. علاوه بر آن، محتوای گوشتی بالاتر، ارزش بیشتری نیز دارد. طعم پسته ی ایرانی در جهان معروف است. این طعم با بو دادن پسته در دمای بالا، بهتر هم میشود. بو دادن پسته در دماهای بالا، باعث از بین رفتن هرگونه آلودگی باکتریایی که ممکن است در محصول وجود داشته باشد، میشود.

لیست زیر 5 مزیت عمده ی پسته ایرانی را شرح میدهد:

تنوع

انواع مختلفی از پسته ی ایرانی وجود دارد که چهار نوع آن وارد تجارت جهانی شده اند که عبارتند از: پسته فندقی(40 درصد از باغ های پسته) – کله قوچی(20 درصد) – اکبری(15 درصد) – و احمد آقایی(12 درصد). هر نوع پسته دارای خواص و طعم مختص به خودش است.

میزان مغز بیشتر:

پسته ایرانی دارای مقدار مغز بیشتری نسبت به پوسته است به این معنی که خریدار مقدار مغز بیشتری را به ازای همان مقدار وزن خریداری میکند.

خاصیت بوداده شدن:

با توجه به میزان روغن اشباع نشده ی بالاتر، پسته ی ایرانی این ظرفیت را دارد که بین دماهای 160 تا 180 درجه ی سلسیو بو داده شود. بودادن خوب، طعم منحصر به فردی را به ارمغان می آورد در حالی که همه ی باکتری های زنده ی میوه ی خام را نیز نابود میکند.

واضح است که بودادن در دمای 120 درجه که توسط برخی کارشناسان توصیه شده است، دو مزیت بالا را به ارمغان نخواهد آورد.

طعم:

در طول یک دوره ی طولانی، برتری طعم پسته ی ایرانی برای مصرف کنندگان آن در سرتاسر جهان اثبات شده است. هر چهار نوع پسته ی ایرانی دارای طعم منحصر به فرد و خواص متمایز خود هستند.

قابلیت خرید و فروش:

تعداد زیاد از تولیدکنندگان، خریداران، صادرکنندگان و وارد کنندگان پسته ی ایرانی، شرایط رقابت شدید را در بازار ایجاد میکند. در نتیجه فرصت های تجارت عادلانه تر و فروش پسته ایران ایجاد میشود. در غیاب شرایط رقابت عالی، بازار ممکن است با قیمت گذاری و دستکاری بازار توسط بازیکنان نفوذی رو به رو شود.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد از پایان برداشت محصول پسته از سطح ۳۶۱۰ هکتار باغات این شهرستان خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مجید طاهرپور ظهر امروز در بازدید از باغات پسته این شهرستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با وجود 15 واحد ترمینال ضبط پسته و 50 دستگاه خانگی در سال جاری میزان 4332 تن پسته خشک برداشت می‌شود.

 

طاهرپور در ادامه با اعلام اینکه در کل سطوح باغات پسته به میزان دو میلیارد و 400 میلیون تومان صرفه‌جویی در مصرف سموم شده است، گفت: برگزاری 46 مورد کلاس‌ آموزشی در تمام نقاط پسته خیز شهرستان به صورت پی‌درپی و کلاس در مزرعه و چهره به چهره از دیگر اقدامات در جهت تولید محصول سالم است که باعث شده بهره‌برداران و کشاورزان با روش‌های کنترل آفات و نحوه کوددهی باغات پسته آشنا شوند و عملکرد آن‌ها افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: توجه ویژه به بحث تغذیه گیاهی مثل چال کود، محلول‌پاشی‌های به‌موقع و استفاده از عناصر مورد نیاز گیاه مثل کلسیم که باعث تقویت گیاه و در نتیجه مقاومت آن در برابر آفات می‌شود.

طاهرپور با تأکید بر اینکه در بین محصولات کشاورزی پسته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بیان کرد: پسته یکی از محصولات عمده صادراتی بخش کشاورزی شهرستان خلیل‌آباد و مهم‌ترین محصول ارزآور کشاورزی، پس از نفت و فرش، سومین کالای مهم صادراتی ایران است.

وی از صادرات پسته این شهرستان به کشورهای امارات متحده عربی، کره جنوبی، قزاقستان، ترکیه، عراق، هند و آلمان خبر داد و افزود: نوسانات قیمت از جمله مشکلاتی است که هر ساله پسته کاران با آن درگیر هستند.

 

آیا پسته جز میوه جات است؟

همه چیز در مورد پسته و خواص آن

پسته ، این خوراکی خوشمزه و پر طرفدار ایرانی که با خواص سرشار خود هر فردی را می تواند مجذوب خود کند. پسته ی ایرانی یکی از انواع پسته های پرطرفدار در جهان است که از سالیان دور توسط کشاورزان کشت شده و به کشورهای مختلف صادر می شود. آیا پسته جز میوه جات است؟ این سوالی است که ممکن است ذهن شما را هم به خود مشغول کند. پسته را به صورت تازه و یا در آجیل به صورت خشک شده ی شور یا خام استفاده کنیم.

پسته جز میوه جات است؟

به طور کلی تمامی انواع آجیل، نوعی میوه یا دانه ی فرآوری شده هستند که می توانند برای مدت زمان طولانی تری نگه داری شده و مصرف شوند. برخی از آجیل ها در دسته ی حبوبات هستند، مثل بادام زمینی. برخی دیگر از آجیل ها دانه ی میوه اند، مثل بادام. اما دیگر انواع آجیل مانند فندق و بلوط در دسته ی میوه ها قرار می گیرند. پسته هم یکی از همین گونه ی آخر است. آیا پسته جز میوه جات است؟ در پاسخ باید بگوییم بله. پسته میوه ی درختی به همین نام است که در نواحی شرقی ایران کشت می شود. پسته از سال های بسیار دور به صورت طبیعی در ایران می روییده. پس از گذشت مدت زمانی، پسته توسط کشاورزان خلاقی اصلاح شده و کاشته می شود.

درخت پسته و هر آنچه باید از آن بدانید!

درخت پسته از حدود سه تا چهار هزار سال پیش در ایران می روییده است. درخت پسته هر دو سال یک بار می تواند باردهی فوق العاده داشته باشد. این درخت، بسیار مقاوم است و مخصوص نواحی خشک و بیابانی که در خاک شور هم دوام می آورد. یک درخت پسته هفت سال پس از کاشت به میوه می دهد. درخت پسته تا 10 متر رشد می کند و می تواند تا 300 سال عمر کند. درخت پسته برگ های ریزی دارد و بسیار مقاوم است که می تواند دمایی در میان منفی ده درجه در زمستان  تا مثبت 40 درجه در تابستان را تحمل کند. محصول دهی درخت پسته به طور معمول هر یک سال در میان خوب است. به همین خاطر است که پسته را خشک کرده و به عنوان آجیل مصرف می کنند. حالا که در مورد درخت پسته دانستیم بهتر می توانیم به این سوال دهیم که آیا پسته جز میوه جات است، پاسخ مثبتی دهیم.

خواص پسته

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، پسته سرشار از خواص فوق العاده است. این میوه ی جادویی می تواند فشار خون را در افراد غیر دیابتی کاهش دهد. پسته به سلامت قلب و چشم کمک کرده و بهبود بیماری دیابت، کنترل وزن، افزایش توان جنسی در آقایان و غیره کمک شایانی می کند. پسته سرشار از آهن، ویتامین K، D، کلسیم، منیزیم، منگنز، فیبر، ویتامین E، ویتامین های گروه B، روی، پتاسیم، فسفر و مواد مغذی دیگر است. مصرف روزانه ی پسته به شما کمک می کند تا مدت زمان طولانی تری سیر باشید بنابراین اگر رژیم هستید، خوردن پسته باید جزو جدا نشدنی عادات روزانه تان باشد.